Uludağ’da Kar Kalınlığı – Kayak Yapmak İçin İdeal Pistler

 

Uludağ Kar Yağışı Ortalaması – Bembeyaz Kar Örtüsü!

Uludağ Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri. Özellikle 2.bölge pistlerini daha çok profesyonel kayakçılar ve snowboardcular tercih ediyor. Tabi buranın tercih edilmesindeki en büyük etken Uludağ kar kalınlıkları. Uludağ kar kalınlığı ideal düzeyde olduğu için kayak severler bölgedeki otelleri dolduruyorlar.

Tek kart uygulamasıyla da daha ekonomik bir hal alan kış sporları, Uludağ’da daha keyifli hale geliyor. Uludağ kar kalınlığı mevsime ve yağışların verimliliğine göre değişiyor.

Uludağ kar kalınlıkları ayrıca dağ eteklerinden zirveye doğru değişiklik gösterir. Uludağ’ın zirvesi 2543 metredir. Bir diğer ismiyle Kara Tepe olarak anılır. Bu alanda kayak yapılmasına imkan yoktur ancak Fatin Tepe (2050 m) ve Kuşaklı Kaya (2232 m) bölgelerinde kayak pistleri vardır. Burada aylara göre farklı kar kalınlıkları ile karşılaşmak mümkündür.

Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ’ın uzunluğu 40 km, genişliği ise 20 km’dir. Uludağ kar yağışı açısından bakıldığında bereketlidir. Bölgeye ilk kar Kasım ayında düşer. Ancak kayak yapmak için Aralık – Nisan ayları arası en ideal olan zamanlardır. Bursa’ya bakan yamaçların kademeli, Orhaneli’ne bakan yamaçların ise düz ve daha dik olması yağışların etkisini değiştirir. Uludağ kar kalınlıkları yükseklerde artış göstermektedir.

Uludağ kar kalınlığı yılbaşına doğru yaklaşık 3 metreyi bulur. Nisan ayının başında da karlar erimeye başlar. 1700 m’nin üzerinde kışın Şubat sonunda 150 cm-400 cm arasında kar kalınlığı oluşmaktadır.

Kar yağışlı gün sayısı da zirveye doğru artar. Uludağ kar kalınlıkları ortalama bakıldığında 100 cm’i geçmektedir.

 • Bursa’da kar yağışlı gün sayısı 7,5 ve karla kaplı gün sayısı 9,4 gün
 • Sarıalanda (1620 m) kar yağışlı gün sayısı 48,9 ve karla kaplı gün sayısı 109,9 gün
 • Uludağ otellerde (1877 m) kar yağışlı gün sayısı 67,5 ve karla kaplı gün sayısı 179,3 gün

Uludağ’da en yüksek kar kalınlığı 430 cm olarak gözlemlenmiştir.

Donlu gün sayısı ise 144,7, gündüz en yüksek sıcaklığın 0’ın altında olduğu gün sayısı ise 54,9 gündür. Kayak yapmak için en uygun sıcaklıklar Aralık ayı ile Mart sonu arasındaki dönemde görülür.

İdeal Kar Kalınlıkları – Kaymak İçin Ne Gerekiyor?

Uludağ kayak merkezi Türkiye’nin ilk tesislerine ve pistlerine sahip olması nedeniyle tatilcilerin en önemli tercihini oluşturuyor. İdeal kar kalınlıklarına sahip olan bölgede kaymak için sadece yağan kar miktarı yeterli olmuyor. Misafirlerin ve sporcuların sağlıklı bir şekilde kayabilmeleri için:

 • Pistlerde kar kalınlıklarının kayak yapmak için uygun hale getirilmesi gerekir.
 • Hava durumuna göre kayakçılara çeşitli uyarılar yapılmalıdır.
 • Güvenlik önlemlerinin alınması gerekir.
 • Sis ve tipi halinde pist kullanımlarının güvenlik nedeniyle kısıtlanması gerekir.
 • Kayakçıların kask, bilek ve diz koruma, sırt koruma ve dirseklik gibi güvenliklerini sağlayacak araçlar kullanması gerekir.
 • Çocuklara özel bölümler olmalı.
 • Kolay, orta ve zor bölümlere girişlerde kişilerin uygun olup olmadıkları kontrol edilmeli.
 • Kaybolma riskleri nedeniyle arama kurtarma birimleri hazır bulunmalı.
 • Her tesisin uzman doktorlara ve yardım ekiplerine sahip olması gerekiyor.
 • Eğitim alınmadan pistlere giriş yapılmamalı.
 • Kayak ölçüsünü kişinin özelliklerine göre ayarlamalı ve olası kazaların önüne geçilmeli.
 • Kar kalınlıkları ve parkurlar hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı.

Uludağ kayak merkezinde her sene ideal kar kalınlığına ulaşılıyor. Yukarıdaki güvenlik önlemleri ile birlikte tatilciler gönül rahatlığı ile kayak yapabiliyorlar. Uludağ kar kalınlığı kış sporlarının tamamına imkan tanıyor.

Türkiye’de En İyi Kar Kalınlıklarına Sahip Merkezler

Türkiye dağlık bir ülke ve birbirinden güzel kayak merkezleri var. Kar kalınlıkları ile kişilere snowboarddan kızaklı kaymaya kadar farklı kış sporları imkanı sunan merkezlerden yararlanabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kar kalitesinin Alplerle aynı olması ile bilinen Sarıkamış, kar kalınlıklarıyla da her yıl binlerce kayak severin spor yapma ihtiyacını karşılıyor. Toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pisti, 2500 rakımlı Cıbıltepe’si ile her zorluk derecesinde kayak yapmayı sağlıyor. Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikte, sarıçam ormanları içerisinde yer alıyor. Normal kış koşullarında 1 buçuk metreyi bulan kar kalınlığı, Aralık – Mart aylarında dağ üzerinde kalıyor. Alp ve kuzey disiplini ve tur kayağı etkinlikleri için çok uygun koşullar oluşturuyor.

 

Palandöken Kayak Merkezi

Deniz seviyesinden 3 bin 167 metre yüksekliktedir. Normal kış koşullarında 2-3 metre kar yağışı alır. Mevsim boyunca, “toz kar” üzerinde kayak yapılır. Aralık – Mayıs ayları arasındaki dönem idealdir. En uzun pisti 12 kilometredir ve slalom ve büyük slalom yarışmaları için 2’si tescilli 40 kadar pist bulunur. 5 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift ve 1 gondol lift hizmet verir. Geceleri ise ışıklandırma sayesinde kayak yapmak mümkündür.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kar kalınlığı 3 metre olan Kartalkaya, Alp kayağı ve tur kayağı için uygun koşullara sahiptir. Kayak alanı 1850 – 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer alır. Kayak için en uygun zaman ise 20 Aralık – 20 Mart tarihleri arasıdır. Kış mevsimi başında toz kar, sonunda ise ıslak kar görülür. 2 adet telesiyej, 6 adet teleski ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 mekanik sistem var.

Erciyes Kayak Merkezi

Normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre civarında olmakta. Erciyes Dağı’nın doğu ve kuzey yamaçlarında yer alan kayak alanları 2200 -3100 metre yükseklikleri arasındadır. Kayak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arasıdır. 2 adet teleski ve 1 adet telesiyej olmak üzere 3 adet mekanik sistem mevcut.

Ilgaz Kayak Merkezi

Toplam 12 km kayak pistleri vardır. Kar kalınlığı 50 – 200 santimetre arasındadır. Kayak pistleri ise 1800-2000 metre yükseklikleri arasında. Kayak sporu yapanlar Ankara ve çevre illerden buraya gelirler. 1 adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile 1 adet teleski vardır.

Davraz Kayak Merkezi

Kuzey disiplini, Alp disiplini gibi dallar başta olmak üzere, tüm kar sporları yapılır. Aralık – Nisan ayları arasında elverişli ortam vardır. Kar kalınlığı 2 metreye ulaşır. Kuzey ve Alp disiplini, tur kayağı, snowboard, tele mark yapılabilir. Uzunluğu 1155 metre olan telesiyej tesisi mevcuttur.

Uludağ kar kalınlıkları ve ortalama kar yağışı ile kış tatilinden beklediğiniz beyaz kar örtüsünü size sunmaktadır. Uludağ kar kalınlığı pistlerde snowboard ve kayak yapılmasını sağlamaktadır. Uludağ, eğlenceli ve heyecanlı aktivitelerin adresi olmaktadır.