Uludağ Ulaşım Alternatifleri

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Uludağ Bursa’ya yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Farklı zorluk derecesine sahip pistleri ve lüks otelleri sebebiyle yoğun olan talepler sonucu Uludağ ulaşım alternatifleri de çeşitlenmektedir.

Uludağ’a nasıl gidilir sorusuna farklı seçenekler cevap verir. Öncelikle Bursa şehir merkezine gelmeniz, ardından kayak merkezine çıkan telesiyej ve teleferiklerden yararlanmanız gerekir. Ancak kendi aracınızla geliyorsanız otoban yolunu takiben; doğudan gelenler İstanbul mevkiinde, batıdan gelenler Ankara mevkiinde ilerlemeliler. Sonrasında tabelaları takip ederek Uludağ oteller bölgesine ulaşabilirsiniz.

Uludağ otobüs firmaları Ankara’dan 6, İstanbul’dan 4 saatlik bir zamanda sizi kayak merkezine ulaştırıyor. Metro, Kamil Koç, Nilüfer ve Varan gibi firmaların düzenli seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Şehirde bulunan Yenişehir Havaalanı’na Türk Hava Yollarının ve Atlas Jet’in Uludağ uçak seferleri ile Ankara aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Kalan 90 km’lik yolunuzu ise da taksi, minibüs ve rent a car seçeneklerinden biriyle tamamlayabilirsiniz.

İstanbul ve Ankara’dan Uludağ’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Uludağ’a nasıl gidilir derseniz E-5 ve TEM otoyollarını kullanarak gişelerden 90 km sonra Yalova-Bursa sapağından körfezi geçip Yalova’ya oradan 60 km sonrada Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Çekirge kavşağındaki tabelaları takip ederek Uludağ’a varabilirsiniz. Dilerseniz Eskihisar topçular arabalı feribotunu kullanarak Yalova’ya geçebilir; Gemlik güzergahını takip ederek ile ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Ankara’dan Uludağ’a nasıl gidilir diyorsanız da önce Eskişehir yoluna çıkıp Polatlı ,Sivrihisar, Eskişehir, Bozüyük ,İnegöl istikametinde devam ederek Bursa üzerinden Uludağ’a ulaşabilirsiniz. 420 kilometrelik bir yolculuk yapacaksınız.

Eskişehir’den Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Eskişehir’den yola çıktığınızda 3 saat sonra kayak merkezinde olacaksınız. 172 km sonra kayak merkezine varabilirsiniz. Otobüs firmalarının seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

İzmir’den Uludağ’a Nasıl Gidilir?

İzmir – Uludağ arası 360 km olduğu için İzmir’den Uludağ’a nasıl gidilir diye merak edenlerin kendi araçlarını kullanmasının avantajlı olacağını söyleyebiliriz. Kış mevsiminin ağır şartlarından korkanlar ise uçakla en yakın havalimanına gelerek de kayak merkezine çıkabilirler.

Hangisi En Ekonomik?

Uludağ otelleri için rezervasyon yaptırdığınızda sizi direkt kayak merkezine ulaştıran firmalar var. Bu tatil firmalarının konaklama seçeneklerinden yararlanarak otobüs ya da uçak biletine ekstra bir ücret vermemiş olursunuz. Gidiş dönüş konseptinde hizmet veren tur şirketlerinden de yararlanarak Uludağ’a gelebilirsiniz.

Uçakla Uludağ

Uludağ kayak merkezine daha rahat ve hızlı ulaşmak istiyorsanız havayolu şirketlerinin düzenledikleri seferlerden yararlanabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve Adana olmak üzere diğer illerden de bölgeye kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Uludağ uçak bileti gibi bir seçeneğiniz yok. En yakın havaalanını tercih etmelisiniz.

1944’te askeri üs olarak kurulan Yenişehir Havaalanı 3 Kasım 2000 tarihinden itibaren sivil uçuşlara açılmıştır. Kent merkezine 50 km mesafede olan havalimanından transferler ile oteller bölgesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca 80 numaralı belediye otobüsü merkezden sizi Uludağ’a götürebilir.

Uludağ uçak bileti bulabileceğiniz firmaların başında Anadolu Jet var. Ankara aktarmalı olarak birçok kente uçuşlar düzenlemektedir. Ankara’dan 1 saat, İstanbul’dan ise aktarmalı olarak 3 saat sürmektedir. Öger Tur Düsseldorf’a karşılıklı seferler gerçekleştirmektedir.

Ayrıca Borajet Adana’dan, Freebird ise Kuveyt’ten sizi bölgeye ulaştırır. Diğer şehirlerden aktarma yapmak isteyen yolcular ise Uludağ uçak seferleri ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden yararlanabilir.

Web: www.anadolujet.com

  • Bora Jet

Web: http://www.borajet.com.tr/

  • Onur Air

Web: http://www.onurair.com.tr/

  • Atlas Jet

Web: http://www.atlasjet.com/

Deniz Uçağı İle Uludağ

İstanbul ve Bursa arasında sefer düzenleyen deniz uçağı yaklaşık 18 dakikada kente ulaşıyor. 100 TL ödenen uçuşlarda yaklaşık 150 yolcu tek seferde taşınabiliyor. Dilerseniz bu seçenekten de yararlanabilirsiniz.

Ancak uzak illerden gelmiyorsanız aslında en mantıklısı herhangi bir tatil firmasından rezervasyonunuzu yaptırıp, sağladıkları ulaşım imkanlarından yararlanmak olacaktır. Daha ekonomik ve zahmetsiz bu yolu tercih edebilirsiniz.

Otobüsle Uludağ

Uludağ otobüs ulaşım seçeneği de sizlere yardımcı olabilir. Eğer Ankara ve İstanbul gibi yakın konumdaki yerlerden geliyorsanız 4 buçuk 5 saatlik bir yolculuk yaparsınız. Balıkesir, Eskişehir gibi yakın şehirlerden ise 2 saati bulan kısa Uludağ otobüs seferleri sizi bekler.

Kış sezonunda kayak tutkunlarının bölgeye daha kolay varması için sıklaştırılan Uludağ otobüs seferleri yaz mevsiminde azalmaktadır. Bursa Otogarı oteller bölgesine 35 km mesafede olduğu için sonrasında servis, minibüs ve taksilerden yararlanmanız gerekecek. Otellerinizin transferlerinden de faydalanabilirsiniz.

Uludağ’a giden otobüs şirketlerinden bazıları:

Balıkesir Uludağ
Tel: 0850 202 22 22
Web: http://www.balikesiruludag.com.tr/

Ulusoy
Tel: 444 1 888
Web: www.ulusoy.com.tr

Varan
Tel: 444 8 999
Web: www.varan.com.tr

Pamukkale
Tel: 0850 333 3535
Web: www.pamukkale.com.tr

Kamil Koç
Tel: 444 0 562
Web: www.kamilkoc.com.tr

Metro
Tel: 444 34 55
Web: www.metroturizm.com.tr

En Ekonomik Yol

Otel fırsatı satın alıyorsanız firmaların tedarik ettikleri araçlarla bölgeye ulaşabilirsiniz. Günübirlik ya da konaklamalı turlarla da Uludağ’a ulaşabilirsiniz. Hem otobüs bileti almak zorunda kalmazsınız hem de direkt kayak merkezine ulaşırsınız.

Daha detaylı bilgi için: uludagulasim.net adresini inceleyebilirsiniz.

Kendi Aracınızla Uludağ

Daha rahat yolculuk yapmak istiyorsanız Uludağ’a kendi aracınızla da gelebilirsiniz. Yapılan yeni yollar ve kış aylarındaki yol temizleme çalışmaları ile kötü hava koşullarından oldukça az etkileneceksiniz.

Batıdan gelenler E-5 ve TEM, Doğu ve Ege illerinden gelenler TEM, Ankara-Bursa, Afyon-Antalya gibi farklı güzergahları kullanabilirler. Trakya’dan gelecek olanlar ise arabalı vapurlar ile Bandırma’ya varabilir, sonrasında yollarına devam edebilirler.

İstanbul ve Ankara’dan

İstanbul’dan kendi aracınızla Uludağ’a geliyorsanız otoyoldan körfezi dolanıp 4 saatlik bir yolculukla kayak merkezine varabilirsiniz. Dilerseniz Eskihisar – Topçular arabalı vapuruyla Yalova’ya geçip oradan 210 km’lik seyahatle bölgeye gelebilirsiniz. Deniz otobüsleri de Mudanya üzerinden 1,5 saat sonrasında 1 saatlik karayolu süresiyle toplam 2,5 saatte sizi Uludağ’a ulaştırır.

Ankara’dan ise 420 km ve 5 saatlik bir yolculuk sizleri bekliyor. Eskişehir güzergahından devam ederek Uludağ kayak merkezi sapağından yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

Diğer illere uzaklığı ve ulaşım zamanları:

• Balıkesir Uludağ arası yaklaşık 187 km, 2 saat 30 dakika
• Samsun Uludağ arası yaklaşık 792 km, 9 saat 45 dakika
• Kocaeli Uludağ arası yaklaşık 19 km, 3 saat
• Manisa Uludağ arası yaklaşık 326 km, 4 saat 20 dakika
• İzmir Uludağ arası yaklaşık 365 km, 5 saat
• Eskişehir Uludağ arası yaklaşık 194 km, 2 saat 40 dakika

Bütçenizi Sarsmayın, Turlardan Yararlanın!

Ancak bu yollar genellikle daha pahalıya gelmektedir. Kendi aracınızla gelmektense tatil fırsatınızı ya da turunuzu satın alıp firmaların sizin için sağladıkları ulaşım hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hatta gidiş dönüş olan fırsatları tercih etmelisiniz. Bu sizi büyük bir masraftan kurtarır.

Uludağ’a Nasıl Giderim? – Yol Tarifi

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake