Uludağ Kayak Pistlerinde Özgürlük Zirvede!

 

Uludağ Kayak Pisti Uzunlukları ve Özellikleri

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Uludağ’da kayak sezonu açılıyor. Bembeyaz karların üzerinde yapılabilecek en renkli spor olan kayağın heyecanını tatmak isteyen yerli ve yabancı turistler de dağ otellerine akın ediyor. Uludağ kayak pistleri çeşitlilikleri ve kar kalınlıkları ile tatilcilerin kış sporlarını rahatça yapmalarını sağlıyor.

Kış aylarında yağan karın belirli bir yüksekliğe ulaşmasından sonra 20’ye yakın telesiyej ve teleski kayak tutkunlarını zirvelere taşıyor. Kayak merkezleri içinde en fazla pist sayısına sahip olan Uludağ’da kayak yapmanın heyecanı bambaşka oluyor. Uludağ kayak pistler için en düşük rakım 1750 m, en yüksek rakım zirve olan 2435 m olarak biliniyor. 25 km uzunlukta olan Uludağ kayak pistleri üzerinde:

  • Alpin
  • Snowboard
  • Cross country
  • Heli skiing gibi dallar yapılabiliyor.

Uludağ skipass fiyatları ise günlük 120 TL. Tek çıkış 10, 4 saatlik (yarım günlük) çıkış ise 60 TL’dir. Tek bir kartla konuklar 17 adet liftten gün boyu yararlanabiliyorlar. Uludağ’da kayak yapmak oldukça ekonomik.

Kayak Ders Ücretleri

Uludağ’da kayak yapmak isteyen ancak daha önce hiç kaymamış olanların kayak dersi alması gerekir. Uludağ kayak ders saati ücreti 70 TL ile 150 TL arasında değişiyor. Eğitmenler teknik konularda bilgi veriyor, uygulamalı olarak eğitimleri gerçekleştiriyorlar. Uludağ’da kayak malzemeleri de otel mağazalarından kiralanabiliyor.

Uludağ Kayak Pistleri

Uludağ’da en uzun pist 2000 metre, en uzun telesiyej ise 1700 metredir. 24 saat açık olan acil yardım merkezi ve 1 adet mobil klinik her türlü sakatlık ve yaralanmaya müdahale etmektedir. Uludağ kayak pisti olarak zengin seçenekler sunarken oteller de kayak pistlerinin yakınında kurulmuştur. Uludağ’da kayak yapmak isteyenler kısa yolculuklar sonucu zirveye ulaşırlar.

Uludağ kayak pistleri uzunlukları ve isimleri:

uludağ kayak pistleri

Uludağ Pistlerinin Özellikleri – Herkes Kayak Yapacak!

Uludağ pistleri her seviyeden kayakçı için ideal özelliklere sahip. Dileyen herkes Uludağ kayak pistlerinde eğitim alarak kış sporlarını yapabilirler. Uludağ’da kayak pistlerinin genel özellikleri ise şöyle:

Ağaoğlu Telesiyej: Uludağ kayak pisti 1. bölgede yer almaktadır. Pist uzunluğu ortalama 500 metredir. İzleyebileceğiniz 3 rota bulunmaktadır. Zorluk derecesi ortadır. İlk rotayı yeni başlayanlara tavsiye edemeyiz.  Özellikle üçüncü rota yeni başlayanlar için oldukça uygundur.

Alkoçlar Teleski: Alkoçlar Uludağ kayak pisti 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 400 metredir. Tek bir rota bulunmaktadır. Orta ve ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur.

Beceren Teleski 1: 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 540 metredir. 2 rota bulunmaktadır. İkinci rotayı takip ederek pist uzunluğunu 670 metreye kadar çıkarmak mümkün. İki etap da yeni başlayanlar için idealdir.

 

Beceren Teleski 2: 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 540 metredir. Uludağ kayak pistleri arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Beden Terbiyesi Teleski: Beden Terbiyesi kayak pisti 2. bölgede yer alır. Uzun ve dik yamacı vardır. Orta ve ileri seviyedeki kayakçılar için daha uygundur.

Belvü Teleski: Tesis 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 650 metredir. Uludağ kayak pistleri arasında orta ve ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur.

Cennetkaya Telesiyej: Tesis 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 860 metredir. İzleyebileceğiniz 2 rota bulunmaktadır. İki etap da kolaydır, özellikle ikinci rota yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Bu rotayı takip ettiğinizde pist uzunluğu 1350 metreye kadar çıkmaktadır.

Fahri Telesiyej: Tesis 1. bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 880 metredir. Uludağ kayak pisti Fahri’de 2 rota bulunur. Cennetkayasının etrafından pist uzunluğunu 1160 metreye çıkarmak mümkündür. İki etap da kolaydır.

Gondola: 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 470 metredir. Orta seviyedeki kayakçılar için uygundur. Buradan kayarak ikinci bölgeye geçiş yapabilirsiniz.

 

İtalyan Teleski: 1. Bölgede bulunmaktadır. Uludağ kayak pisti uzunluğu ortalama 575 metredir. Zorlayıcı bir pist olsa da orta seviyedeki kayakçılar için uygundur.

Karinna Teleski: 2. bölgede yer alır ve ortalama uzunluğu 300 metredir. Yeni başlayanlar için uygundur.

Kartanesi Teleski: 2. bölgede yer alır ve tesisin ortalama uzunluğu 370 metredir. Uludağ kayak pistleri arasında yeni başlayanlar için uygun bir bölgedir.

Maden Telesiyej: Ortalama 2450 metre uzunluğu ile Uludağ’da kayak yapmak isteyenler için en uzun parkurlarından biridir. İlk bölümü kolay sonraki bölümler ileri seviye için idealdir.

Monte Baia Teleski: 2. bölgede yer alır ve ortalama uzunluğu 470 metredir. Yeni başlayanlar için uygun bir bölgedir.

Tutyeli Telesiyej: Pist uzunluğu ortalama 1300 metredir. İzlenecek 2 rota bulunmaktadır. Tutyeli tepesi 2250 metre rakımlıdır. Orta ve ileri seviyede ki kayakçılar için uygundur.

Yazıcı Teleski: Tesis 1. Bölgede bulunmaktadır. Pist uzunluğu ortalama 600 metredir. 2 rotada ilerlenebilir. Yeni başlayanlar için idealdir. Kalabalık olur.

Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip olan Uludağ, farklı uzunluk ve zorluk derecesindeki kayak pistleri sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Siz de kış tatillerinizi, hafta sonu kaçamaklarınızı bölgede geçirebilir ve unutulmaz bir maceraya adım atabilirsiniz. Hemen rezervasyonunuzu yaptırın! Uludağ kayak pistleri sizi bekliyor!