Uludağ Hava Durumu ve Kar Kalınlığı

 

Uludağ Yıllık Ortalama Sıcaklıkları ve Kar Yağışları

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Uludağ, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda 2543 metrelik yüksekliğe sahip. Bu yükseklikten hareketle Uludağ hava durumu hakkında ortalama değerlerden bahsedebiliriz. Bursa kent merkezine göre yaklaşık 10 derece daha az sıcaklıklara sahip olan kayak merkezi çok çetin olmasa da standart kış koşulları ile misafirlerini ağırlar.

Dağlara ilk kar genellikle Kasım ayında düşer. Ancak kayak yapmak için Aralık – Nisan ayları arası en uygun olan zamanlardır. Uludağ hava şartları mevsime göre değişkenlik gösterir.

Uludağ Kar Kalınlığı

Uludağ kar kalınlığı normal kış koşullarında 3 metreyi bulmaktadır. Bölgede en yüksek Uludağ kar kalınlığı 4 metre olarak gözlenmiştir. Şubat sonunda 1700 metrenin üzerinde 150 cm’den başlayarak artan kar kalınlıklarına rastlanır. Uludağ kar tahmini yıllık iklim koşullarına ve kayak merkezinde görülen derecelere göre yapılabilir.

Uludağ iklimi, bölgenin yüksek konumlanmış olması nedeniyle karasallık göstermektedir. Uludağ hava durumu ve kar kalınlığı da bu karasallıktan etkilenir. Uludağ hava şartları kış mevsiminde oldukça zorlayıcıyken yazın yemyeşil orman örtüsü görmek mümkün olur.

Uludağ Hava Koşulları

Uludağ iklimi Karadeniz ve Akdeniz ikliminin geçiş özelliklerine sahiptir. Deniz seviyesinden zirvelere doğru çıkıldıkça nemli mikro termik iklim özelliğindedir. Özellikle kışları zirvelerine buzul iklim hakimdir.

Uludağ hava durumu için bakıldığında yıllık ortalama sıcaklık ise yaklaşık 5 derece, ortalama yağış 1500 mm’dir. Uludağ zirvesindeki kar ise yıl boyu kalmaktadır. Genel Uludağ hava durumu özellikleri ise:

  • Zirve: (1877 m) 4,6 °C ve 1483,6 mm yağış miktarına ulaşmaktadır.
  • Karla yağışlı gün sayısı: (1877 mm) 67,5 gün.
  • Karla kaplı gün sayısı: 179,3 gün.
  • En yüksek kar kalınlığı: 430 cm. (Mart ayı)
  • Donlu gün sayısı: 144,7 gün.
  • Gündüz en yüksek sıcaklığın 0’ın altında olduğu gün sayısı: 54.9 gün.

Uludağ iklimi kayak turizmi için mükemmel bir elverişliliğe sahiptir. Uludağ kar kalınlığı ve sıcaklık değerleri sayesinde sömestr ve yılbaşında bembeyaz pistlerde kayak yapma ayrıcalığını tanır. Bavullarınızda kalın giysileriniz olduktan sonra Uludağ hava durumu düşündüğünüz kadar etkilemeyecektir.

 

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake