Snowboard Mu? Kayak Mı?

 

Hangisi Daha Zevkli? Hangisi Daha Tehlikeli?

Uludağ pistlerinde kış sporu yapmak çok zevkli evet. Ancak hangisi daha kolay ve eğlenceli biliyor musunuz? Kısacık kayak tatilinizde snowboard mu kayak mı yapacaksınız? Hangisini çabucak öğreneceksiniz, hangisinden daha çok keyif alacaksınız? Birlikte bakalım…

Kış mevsiminin gelmesi ile herkesi bir kayak heyecanı sardı. Yerli ve yabancı kayak tutkunları ile dolup taşan pistlerde her türlü kış sporu yapılıyor. Ancak son yıllarda en ilgi gören spor dalı Snowboard. Özellikle gençler arasında oldukça yayılan bu spor daha özgür bir şekilde yapılması ve heyecanlı olması yönüyle tercih ediliyor.

İlk çıktığında federasyonlar tarafından kar sporu olarak kabul edilmeyen ancak teknikleri ve yöntemleri üzerine yapılan çalışmalar sonucunda başlı başlına bir dal olduğu kabul edilen snowboard, her geçen sezon daha yakından tanınmıştır. Bu alanda yetişen eğitmenler de yetenekli sporcuları Türk kayak dünyasına katmıştır.

Kayak yapmaya başlayacaksanız ilk olarak Snowboard mu kayak mı zor diye düşünürsünüz. İki dal arasında tercih yapmak oldukça güç aslında. Ama her ikisinin de kendine has özellikleri var sizi cezbedebilecek. Dilerseniz ikisini de öğrenip, pistlerde yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. Size snowboard ve kayak arasında tercih yapın demiyoruz ancak hangisinin daha kolay hangisinin daha zor olduğunu anlamanız için birkaç karşılaştırma yapabiliriz.

Biri Klasik, Biri Modern

Öncelikle kayak klasik, snowboard moderndir. Bu bağlamda günümüzde artık kayak orta yaşa, snowboard gençlere hitap eder. Ancak elbette kayak yaparak pistlere adım atılır. Herkesin öncelikle kayak yapmayı öğrenmesi gerekendir. Snowboard nasıl yapılır diye merak edenler ilk olarak snowboard dersleri de alabilirler.

Daha Özgür, Daha Heyecanlı

Snowboardu kayaktan ayıran en önemli şey özgür ve heyecanlı olması. Bu nedenle daha çok rağbet görüyor. Pistlerde yaratıcılığın sergilenmesine olanak tanıyan snowboard özellikle gençlerin yeni gözdesi.

Snowboard Daha Zor!

Snowboard mı kayak mı zor diyenler için ortak fikir; snowboardu öğrenmenin kayağa göre daha zor olduğudur. Ancak kişiyi daha hızlı geliştirildiği ve ilerletildiği de kabul ediliyor. Temel tekniklerin öğrenilmesinden sonra snowboard kişinin becerisi ile şekillenmektedir.

Kayak Yaparken Denge Sağlamak Daha Kolay

Snowboard tek bir tahta üzerinde yapıldığı için düşme korkusu daha baskın. Kayakta dengeyi sağlamak daha kolay, sakatlanmak o derecede zor. Kişi ağırlığını hangi tarafa vermesi gerektiğini ve dengesini korumayı öğrendiği zaman daha sağlıklı spor yapabilir. Snowboard mı kayak mı kolay diyenler bu açıdan bakarak fikir edinebilirler.

Biri Dengeli Biri Hızlı

Snowboard dengeli kaymayı öğretirken, kayak hızlı kaymayı öğretir. İlkinde amaç kıvraklığı, zor durumlardaki kurnazlığı ve dengeyi göstermektir. İkincisinde ise pistlerden aşağı en hızlı ve güvenli şekilde inmek önemlidir.

 

Düşüş Şekilleri Arasında Da Fark Var

İster kayak ister snowboard yapın, hiç düşmeden kaymanız mümkün değil; önemli olan kendinize en az zarar verecek şekilde düşebilmek ve bu da teknik olarak öğrenilebilen bir şey. Kayağın ve snowboardun düşüş şekilleri birbirinden farklılık gösterir. Kayakta sağınıza ya da solunuza doğru düşerken snowboardda yüzükoyun ya da sırtüstü düşersiniz. “En güvenli nasıl düşülür?” sorusunu ise ders sırasında öğretmenin uygulamalı olarak açıklaması daha doğru olur.

Sakatlanma Durumları

Snowboard mu kayak mı  şeklinde karşılaştırıldığında hangisinin daha tehlikeli olduğu konusunda kesin bir şey söyleyemeyiz. Hemen hemen eşit durumdalar. Ancak kayakçılar daha çok dizlerinden sakatlanırken, snowboardcular el ve ayak bileklerinden sakatlanıyor. Kış sporlarının tamamında dikkatli olmak ve tüm güvenlik önlemlerini almak gerekiyor. Aksi taktirde can sıkıcı sakatlıklar ortaya çıkabiliyor.

Kayak ve Snowboard Malzeme Fiyatları Arasındaki Fark

Snowboard mu kayak mı karşılaştırmasına bir de maliyet açısından bakalım. Kayak malzemeleri takım halinde alındığında snowboard tahtasından daha pahalı oluyor. Kayak takımları 1000 – 2000 TL arasında değişirken snowboard tahtaları 500 – 1000 TL arasında ücretlendiriliyor.

Yukarıda artılarını ve eksilerini saydığımız bu iki spordan hangisini tercih edeceğiniz beğenilerinize kalmış. Bizim tavsiyemiz her ikisini de öğrenmeniz yönünde. Ancak kendi başınıza değil kayak merkezinizdeki eğitmenler aracılığıyla elbette. Kar sezonu başlar başlamaz malzemelerinizi alın ve bembeyaz pistlere koşun! Kayak yapmayı da öğrenin Snowboard yapmayı da!