İlk Kez Kayak Yapacak Olanlara Ufak Tavsiyeler

 

Kayak Yapmayı Daha Hızlı Öğrenmenin Püf Noktaları

İlk kez kayak yapacak olanlara tavsiyeler, kayak yapmanın incelikleri ve eğlenceli yöntemleri…

Uludağ’a ilk kez geldiniz ve 2543 metre yükseklikten kendinizi pistlere bırakmak istiyorsunuz. Ancak bu sporu daha önce hiç yapmadınız. Uludağ kayak pistleri kayak ve snowboard öğrenmek için bire bir. Eğitmeninizin öğretilerine uyarak hem güvenli hem de hızlı bir şekilde bu sporu öğrenebilirsiniz. Eğitmenlerin ilk kez kayak yapacaklara tavsiyeler ve önerilerini de dikkate alarak öğrenme sürenizi hızlandırabilirsiniz.

İlk kez kayak yapacak olmanız aslında uzun ve keyifli bir yola çıktığınızın göstergesi. Gelin size birkaç tavsiye verelim:

 • Her şeyden önce bu spora gönül vermeli ve sabırlı olmak gerekir. Yeteneğinize ver kavrama gücünüze göre öğrenme süreniz değişebilir.
 • Sonrasında deneyimli ve bilgili bir öğretmene ihtiyacınız var. Alanında uzman olduğundan emin olmalısınız.
 • Kayak malzemelerinizi doğru seçmeniz de işinizi kolaylaştıracak. Boyunuza ve ağırlığınıza göre tercihler yapmalısınız.
 • Eğitim yapacağınız arazinin doğru seçilmesi gerekir. İlk başta çok dik bir yamaçta antrenman yapamazsınız.
 • Eğitmeninizin öğrettikleri haricinde çevrenizdeki kayakçılardan gördüklerinizi uygulamanız da yararlı olacaktır.

Teknik Tavsiyeler – Kayarken Nelere Dikkat Edelim?

Buradaki esas konumuz “Nasıl kaymak gerekir?” sorusuna yanıt vermek. İlk kez yaptığınız bu sporun inceliklerinden birkaç not ile vücudunuzu ve öğrenme sürecinizi nasıl tehlikeye atmazsınız onu anlatacağız.

İlk kez kayak yapacaklara tavsiyeler:

 • İlk kez kayak yapacak olanlara tavsiyeler olarak öncelikle vücut dengesinden bahsedebiliriz. Siz siz olun, ayak bileklerinizi sıkmayın, rahat bırakın; ağırlığınızı kayak botlarınızın ön tarafına verin. Bileklerinizi botunuzun ön tarafına dayayın. Yeni başlayanların %90’ının yaptığı hata, hız kesmek için vücut ağırlığını geriye vermek, ayak topuklarına basmaya çalışmak ve kayakları toparlayamayıp düşmektir! Yeni başlayanların çoğunun kendini güvene almak düşüncesiyle verdiği bu tepki, kayakta en büyük engellerden biridir.
 • Dizlerinizi her zaman hafif kırık ve rahat tutun ve bacaklarınızın aşağı-yukarı hareketine imkan sağlayın. Kayak sırasında önünüze tümsekler ve taşlar çıktığında, onların üzerinden yumuşak geçebilmenizin tek yolu budur. Bacaklarınız dimdik geçerseniz, uçarsınız.
 • Kalçanızın ağırlığı her iki bacağınıza eşit dağılmış olmalıdır. Ayak bileklerinizde olduğu gibi, dönüşlerinizi kolay yapabilmeniz için kalça ağırlığınızı hafifçe öne verin. Dönüşlerinizi başarılı bir şekilde yapmak istiyorsanız kalçanızı düz tutun, kıvırmayın. Acemi kayakçıların en çok yaptıkları hatalardan ve ilk kez kayak yapacaklara verilen tavsiyelerden biri budur.
 • Ellerinizin duruşu öne doğru dengeli vücut pozisyonunu yakalayabilmenin en önemli faktörüdür. Ellerinizi, sanki bir tepsinin içinde bir şey taşıyormuş gibi önde tutun, hatta biraz daha ilerde. İşte ideal duruş budur! Kural şu: Elinizdeki tepsiyi bırakmayın!
 • Omuzlarınızı karşıya doğrun düz tutun, fazla oynatmayın. Kayaklarınızı arabanın tekeri, omuzlarınızı da farları gibi düşünün. Tekerlekleriniz (kayaklarınız) sağa sola hareket etse de farlarınız (omuzlarınız) hep karşıyı göstersin.
 • Başınız da aşağı yukarı kalçanız, elleriniz ve omuzlarınız gibi durmalıdır. Önünüze değil, karşınıza bakın.

Bu önlemleri aldıktan ve doğru hareketleri yaptıktan sonra kayak öğrenmek sizler için tam bir zevk olacak. Daha doğru kaydığınızı görecek kendinize olan güvenle en iyiyi yapmaya çalışacaksınız. İlk aşamayı geçtikten sonra bombelerde, buz ve dar pistlerde, bol karda, kırılan karda farklı tarzlarda kaymayı öğrenebilirsiniz. Eğitim almanız en büyük şart. Uludağ kayak merkezi eğitmenleri sizlere bu konuda yardımcı olacaklardır.

 

Usta Bir Kayakçı Olmak İçin Neler Yapmalısınız? – Eğitim Şart!

Kayak yapmayı bir hobi haline getirenlerden ziyade bu alanda uzmanlaşmak isteyenler eğitim alarak usta bir kayakçı olabilirler. Kış turizminin en önemli merkezlerine sahip ülkemizde profesyonel anlamda eğitim veren okullar sayıca az olsa da nitelikli sporcuların yetişmemesi için herhangi bir neden yok. Biraz yatırım sayesinde kaliteli okullar açılabilir.

Uludağ otelleri kayak okulları ile başlangıç, orta ve ileri seviyede eğitimler veriyor. Tatilciler bilinçli bir şekilde spor yapmayı öğreniyorlar. Kayağı hayatının merkezi ve mesleği yapmak isteyenler ise özel eğitmenler ile yarışmalara hazırlanabiliyorlar. Usta bir kayakçı olmak için çok çalışmanın yanında;

 • İyi bir eğitim almak gerekir.
 • Küçük yaşta bu spora başlamak önemlidir.
 • Profesyonel eğitmenlerden ders almak gerekir.
 • Kayak merkezlerinde ve farklı bölgelerde her sezon düzenli çalışmak gerekir.
 • Çok çalışmak ve yetenekli olmak kayak sporunun olmazsa olmazıdır.
 • Fit bir vücuda sahip olmak ve düzenli spor yapmak gerekir.
 • Çevik ve esnek olmak için farklı antrenmanlar yapılmalıdır.
 • Kaliteli ekipmanlarla çalışmak her zaman bir adım önde olmayı sağlar.
 • Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak önemlidir.

Uludağ, Türkiye’nin ilk kayak merkezi olması ve büyük illere yakınlığı nedeniyle kış sezonunda sporcuların antrenman ihtiyaçlarını karşılıyor. Profesyonel, orta ve başlangıç seviyelerinde eğitimler veren oteller ve tesisler kayak sporuna iyi isimler yetiştirmeye devam ediyor. İster grup halinde ister bireysel olarak kayak ve snowboard dersleri alabilirsiniz. Bembeyaz karlar üzerinde özgürce kaymak, engelleri aşmak, ailenizi ve ülkenizi gururlandırmak istiyorsanız, hobinizi mesleğe çevirebilirsiniz.

İlk kez kayak yapacak olanlara tavsiyeler ve önerileri dinleyerek sağlıklı bir şekilde spor yapabilirsiniz. Uludağ pistleri sizi bekliyor…